Historia zespołu

Początki zespołu Kulturka sięgają 1998 roku, inicjatorami byli kompozytor- gitarzysta Krzysztof Filus i wokalistka Joanna Mendyka.W 2004 zespół nagrał swoją pierwszą płytę długogrającą pt: "Nie Chcę spać". Kilka piosenek z tej płyty, takich jak: „Miłość nad Morzem”, ”Piosenka dla Jurka”, „Kraj Marynarek” czy „Telefon z Kulturką” jest chętnie grane w największych stacjach radiowych, takich jak Program I Polskiego Radia (Lato z Radiem), Program III Polskiego Radia (lista przebojów programu 3), Radio Wawa (1 miejsce na liście przebojów Radia Wawa ) oraz w wielu stacjach regionalnych w całej Polsce.

W 2005 roku zespół był nominowany przez Radio Wawa do nagrody „Złote Dzioby” w kategorii „Odkrycie Roku” oraz dwukrotnie brał udział w Festiwalu TOP TRENDY w SOPOCIE. Kulturka była zapraszana do udziału w programach telewizyjnych TVP 1, TVP2, TVP3, Telewizja Polonia, POLSAT, TV4, takich jak Benefis Kabaretu Pod Wyrwigroszem,„Wakacje z Blondynką”, „Imiennik Dwójki”, „Kawa czy Herbata”, „Pytanie Na Śniadanie”, „I Ty Zostaniesz Świętym Mikołajem”, „Yach Film Festiwal”, „Ja Tylko Pytam”, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy , „Strefa P” i inne.

Skład został uzupełniony następującymi muzykami: Artur Malik - perkusja, Paweł Mąciwoda - gitara basowa, Piotr Płonka - gitara solowa, Marek Krupa - saksofon oraz Maciej Rapacz - instrumenty klawiszowe.

 

  • Krzysztof Filus o muzycznych inspiracjach

    Pierwsi byli The Beatles. W czasach, kiedy zainteresowałem się muzyką, nie była ona tak dostępna, jak dzisiaj. Słuchało się tego, co albo radio podało, albo jaki ktoś miał album. Ojciec mojego kolegi powiedział nam "słuchajcie, mam taka fajną płytę", a potem okazało się, że zespół przeszedł do historii – wspomina Krzysztof Filus. Kolejną płytę czwórki z Liverpoolu udało mu się podsłuchać dzięki sąsiadowi. – To była rzeczywiście rewolucja – mówi gość Trójki o albumie "Revolver".

    Kulturka nie chce spać

    Na płycie znalazło się 13 utworów, stanowiących mieszankę wielu stylów muzycznych, z przewagą popu i rocka. Większość piosenek zaśpiewana jest po polsku, tylko jedna ma angielski tekst. Autorem wszystkich kompozycji jest Krzysztof Filus - gitarzysta, założyciel i lider Kulturki. Teksty piosenek napisali: poetka Joanna Oparek, wokalistka Joanna Mendyka oraz krakowski poeta Zbigniew Książek, który współpracował między innymi z zespołem Brathanki

© 2010-2024 Kulturka. Wszelkie prawa zastrzeżone

projekt: grafiQa.pl | CMS by Quick.Cms